الی صاب، طراح برجسته عرب

الی صاب، طراح برجسته عرب
الی صاب، طراح برجسته عرب
الی صاب، طراح برجسته عرب
الی صاب، طراح برجسته عرب
الی صاب، طراح برجسته عرب
الی صاب، طراح برجسته عرب
الی صاب، طراح برجسته عرب
الی صاب، طراح برجسته عرب

الی صاب، طراح برجسته عرب

الی صاب به همراه زهیر مراد از برجسته ترین طراحان لبنانی در دنیای فشن به حساب می آیند. دو طراحی که ندیدن آثار آنان در هر زمان که ایونت یا فستیوال یا فرش قرمزی در جریان است، غیر ممکن است. در مقاله های قبلی آماتامد به طور کامل با بیوگرافی زهیر مراد آشنا شده ایم. هم اکنون با این متن ترجمه شده اختصاصی از سایت آماتامد، شما را با این طراح بنام بیشتر آشنا خواهیم کرد.
الی صاب ( ایلی صعب ) در 4 جولای 1964 در دامور، جنوبی ترین قسمت حومه بیروت در خانواده ای مسیحی به دنیا آمد. او بزرگترین فرزند یک تاجر چوب که 5 فرزند داشت بود. الی زمانی که تنها 8 سال داشت تمام فکر و تمرکزش بر روی طراحی و دوخت لباس بود. خواهر کوچکش به عنوان مدل در آن دوره همراهش بود. الگوهایش را روی روزنامه باطله می کشید و تمام کمد لباس مادرش را برای پیدا کردن لوازم و پارچه های مورد نظرش به هم می ریخت.
در سال 1981 برای تحصیل در رشته طراحی مد، راهی پاریس شد. او دوباره به بیروت بازگشت و با لیبل نام خود فعالیتش را شروع کرد.
در سال 1982 وقتی که 18 ساله بود، همراه یک تیم 15 نفره کار جدی خود را آغاز کرد. در ابتدا مزون اون به صورت تخصصی و ویژه در زمینه لباس عروس فعالیت می کرد. کاری که همراه با استفاده از پارچه های گران قیمت، تورهای زینتی، گلدوزی های بی نظیر، مرواریدها، سنگ های قیمتی، کریستال های سواروسکی و ابریشم های خالص بود.
در سال 1997 الی صاب به عنوان اولین عضو غیر ایتالیایی اتاق ملی مد ایتالیا انتخاب شد. در همین سال اولین مجموعه لباس خود را خارج از بیروت و در رم به نمایش گذاشت.
در سال 1998 خط تولید انبوه لباس های آماده پوشیدن خود را در میلان راه اندازی کرد. او علاوه بر لباس مجموعه اکسسوری، عطر و لوازم آرایش نیز ارائه می دهد.
در سال 1999 در رویدادی کم نظیر در عرصه مد، یکی از پیراهن های طراحی شده توسط او که سراسر پوشیده از گلدوزی، زمرد و الماس بود، طبق گزارش های ثبت شده به مبلغ 4/2 میلیون دلار به فروش رسید.
ایلی صعب به طور خاص زمانی در آمریکا معروف شد که در مراسم اسکار سال 2002 برنده جایزه بهترین هنرپیشه زن هالی بری، با لباسی از طراحی های او برای دریافت جایزه خود روی صحنه و فرش قرمز ظاهر شد.
از همین زمان بود که نام او به عنوان طراح لباس، پای ثابت اکثر مراسم ها، ایونت ها و جشنواره ها شد. او تا سال 2009 برای 102 نفر از سلبریتی ها برای شرکت در حدود 40 مراسم لباس طراحی کرد. مجسمه کیت وینسلت در موزه مادام توسو، پوشیده در لباسی به طراحی الی صاب است، لباسی که او در شصت و سومین مراسم جایزه امی به تن کرده بود.
او در سال 2012 از دانشگاه آمریکایی لبنان و کالج فشن لندن، مدرک کارشناسی خود را گرفت. در سال 2013 بوتیک های او در شهرهایی چون بیروت، دوحه، دبی، پاریس، لندن، ژنو، هنگ کنگ، مسکو، نیویورک و مکزیکوسیتی فعالیت میکردند.
در بین شخصیت های سیاسی نیز هستند افرادی که لباس های او را بر تن کرده اند. افرادی مانند رانیا ملکه اردن، ویکتوریا پرنسس سوئد، استفانی پرانسس لوکزامبورگ و ...
الی صاب یک سبک منحصر به فرد که ترکیبی از متدها، فرهنگ ها و استایل های شرقی و غربی است را به دنیای مد عرضه کرد.
او در سالیان اخیر خود را به عنوان یکی از خلاق ترین و بهترین طراحان به خصوص در زمینه طراحی لباس شب و عروس به دنیای مد شناساند. او هم اکنون به همراه همسر و سه پسرش در لبنان زندگی می کند و از شهروندان ویژه پاریس و ژنو نیز است.

اگر از خواندن این مقاله اختصاصی در سایت آماتامد لذت برده اید، لطفاً با ذکر منبع در باز نشر آن بکوشید.
شنبه 11 خرداد 1398
مرجع: ترجمه اختصاصی از آماتامد دانلود