تاریخچه مختصری از طراحی لباس در ایتالیا

تاریخچه مختصری از طراحی لباس در ایتالیا

تاریخچه مختصری از طراحی لباس در ایتالیا

از نکاتی که همه فعالان در دنیای مد بر سر آن اتفاق نظر دارند این است که ایتالیا را میتوان مهد فشن و مُد مدرن نام گذاری کرد، عنوانی که کاملاً به حق است. از این رو در این مقاله اقتباسی از آماتامد، سعی شده که مخاطب، با یک تاریخچه هرچند کوتاه از طراحی لباس در ایتالیا تا حدودی با صنعت مد در این کشور آشنا گردد. 

خانه های مد ایتالیایی افسانه ای مانند دولچه و گابانا، پرادا، ورساچی، والنتینو و ... در سراسر جهان از محبوبیت خاصی برخوردارند. به واسطه صنعت مد و طراحی لباس در ایتالیا، این کشور توانسته نام خود را با فشن و کالاهای لوکس به تمام دنیا بشناساند. ولی ایتالیا تمام این موفقیت ها در عرصه مد و طراحی لباس را پس از جنگ جهانی دوم کسب کرد.
تا پیش از جنگ جهانی دوم، طراحی لباس در ایتالیا نیز مانند هر کشور دیگری همیشه پیرو مد فرانسه بود. پس از جنگ جهانی دوم صنعت مد و طراحی لباس در ایتالیا اعتماد به نفس و حمایت اقتصادی کافی را بدست آورد و توانست خودی نشان دهد. در دهه های 50 و60 قرن بیستم، در حالی که برند های فرانسوی مانند کریستین دیور و ایو سن لوران تمام تمرکز دنیای مد را به خود اختصاص داده بودند، طراحان لباس ایتالیایی نیاز زنان به لباسی راحت که مناسب همه جا باشد را درک کردند و به تدریج شروع به تهیه مجموعه های لباس آماده نمودند.

طراحی لباس در ایتالیا، مدیون سرمایه آمریکایی

پس از جنگ جهانی دوم، تلاش ها برای بازگرداندن و ایجاد ثبات به اقتصاد ایتالیا آغاز شد. آمریکا در این میان با سرمایه گذاری در عرصه های تولید چرم، خز و پشم که در صنعت مد از مهمترین عناصر هستند، کمک شایانی به صنعت طراحی لباس در ایتالیا نمود.


تمرکز بر روی طراحی لباس

در این بین طراحان لباس ایتالیایی مانند امیلیو پوچی، والنتینو و فندی به طراحی لباس های لوکس مشغول شدند و تمام تمرکز خود را صرف صنعت طراحی لباس کردند. طراحی لباس در ایتالیا، در این دوران شکوفایی بر مبنای راحتی و در عین حال حفظ شیک بودن لباس شکل گرفت. چرا که در گذشته همان گونه که در بسیاری از فیلم های انگلیسی و اروپایی دیده ایم زنان و مردان لباس هایی که به صورت چند لایه روی یکدیگر قرار می گرفتند را بر تن می کردند که بسیار دست و پا گیر بود و البته زمان زیادی را نیز صرف بر تن کردن می نمود .
طراحی لباس در ایتالیا فقط به این کشور محدود نبود، زیرا بسیاری از کشورهای اطراف طی مدت کوتاهی تحت تأثیر طراحی ایتالیایی ها قرار گرفتند و با بهره گیری از طراحان ایتالیایی در کشور خود، از همان روش های طراحی لباس جهت تولید لباس های زنانه و مردانه بهره بردند.
با گذشت سال های بسیار ایتالیا همچنان در زمینه طراحی لباس از پیشتازان است و افراد زیادی از کشورهای دیگر جهت یادگیری و گذراندن دوره های طراحی لباس به ایتالیا می روند.
از جمله کشور هایی که از مد ایتالیا بسیار الگو برداری می کنند کشور ترکیه است. البته کشور ترکیه به دلیل اینکه دارای قسمت کوچکی در نزدیکی اروپاست، این موضوع بیشتر به همان منطقه اروپایی محدود می گردد. زیرا بخش عظیمی از مردم ترکیه مسلمان هستند و در بخش آسیایی قرار گرفته اند و همین باعث می شود مردم این مناطق تقاضای کمتری نسبت به هر گونه مد اروپایی از خود نشان دهند. لذا این امر باعث می گردد بسیاری از برند های لباس ایتالیایی از طریق ترکیه وارد کشور هایی چون ایران و دیگر کشور های حوزه خاورمیانه و شرق گردد. به عبارتی می توان ترکیه را به عنوان واسطه و دریچه واردات لباس ایتالیایی به ایران شناخت.

طراحی لباس در ایتالیا و برندینگ

موضوع جالبی که قابل ذکر است برندهای معتبر و شناخته شده ایتالیایی هستند که امروزه بسیاری از آنها را در کشورمان ایران نیز به خوبی می شناسیم. اغلب این برند ها با نام موسس آن شکل گرفته اند و تا امروز نیز فعالیت می کنند. به عنوان مثال برندی همچون گوچی یا جورجیو آرمانی، برگرفته از نام موسس آنهاست.
از مهمترین نکاتی که در طراحی لباس در ایتالیا به آن توجه می گردد، در نظر گرفتن ذائقه و فرهنگ های مختلف در کشورهای دیگر است. از آنجایی که ایتالیا یک کشور آزاد است انتظار می رود که لباس هایی که تولید می کنند در فرهنگ کشورهای اسلامی یا هند و غیره مورد قبول نباشند درحالی که این امر کاملاً برعکس است. چرا که آنها با مطالعه دقیق فرهنگهای دیگر کشورها و با در نظر گرفتن مضامین اخلاقی و عرف جوامع اقدام به طراحی و عرضه لباس برای تمام دنیا می نمایند. بنابراین حتی شما در یک کشور اسلامی که حجاب عرف آن جامعه محسوب می گردد نیز می توانید لباس های مناسب ساخت ایتالیا را تهیه و استفاده نمایید.
البته امروزه بسیاری از برند های معتبر طراحی لباس در ایتالیا تنها در این رشته فعالیت نمی کنند بلکه گستره فعالیت خود را بیشتر نموده و پا فراتر از نخ و پارچه گذاشته اند. امروزه بسیاری از اجناس چون ساعت، ادکلن، کفش و حتی جواهرات را می توان با نام همین برندها تهیه نمود.اگر از خواندن این مقاله در سایت آماتامد لذت برده اید، لطفاً با ذکر منبع در بازنشر آن بکوشید.
چهارشنبه 14 آذر 1397 دانلود