دانستنی هایی راجع به منشاء پارچه ها

دانستنی هایی راجع به منشاء پارچه ها

دانستنی هایی راجع به منشاء پارچه ها

پارچه ها با توجه به منشا آنها به چهار دسته تقسیم می شوند که در این مقاله اقتباسی از وب سایت آماتامد به بررسی اجمالی آن می پردازیم:
پارچه هایی که منشا گیاهی دارند؛ مانند کتان، پنبه، کنف و ...
پارچه هایی که سرچشمه حیوانی دارند؛ مانند ابریشم، پشم، خز طبیعی و ...
پارچه هایی با سرچشمه معدنی؛ مانند آزبست ( پنبه نسوز) و پارچه های شیشه ای
پارچه هایی که از سنتزهای شیمیایی به دست می آیند؛ مانند نایلون، داکرون و ترگال  

*الیاف طبیعی 
پارچه های نخ و پنبه بسیار پرطرفدار و پرکاربرد هستند. این پارچه ها به پوست آسیب نمی رسانند و حساسیت ایجاد نمی کنند. این پارچه ها باعث جریان هوا و تنفس بدن می شوند، به همین دلیل در هوای گرم، خنک هستند. البته لباس هایی با الیاف پنبه ای ضخیمتر و گرمتر هستند و در سرما بدن را گرم می کنند. به دلیل این که این پارچه ها پس از شستن آب می روند، باید پیش از برش در آب انداخته شوند. همچنین نسبت به مرغوبیت جنس رنگ پس می دهند. در صنعت به طور معمول الیاف پنبه را در محلول اکسیدان می گذارند تا سفید شود. هر چه بیشتر در این محلول بمانند، سفیدتر و البته کم دوام‌تر می شوند. الیاف نخی در برابر چروک شدن بسیار حساس هستند. بهتر است این پارچه ها برای لباس های راحتی، منزل و لباس نوزاد به کار روند. این پارچه ها بید نمی زنند، ولی اگر در جای مرطوب و تاریک باشند، کپک خواهند زد.

 چیت
این نوع پارچه، بسیار سبک با تراکم کم تار و پود و در دو نوع ساده و طرح دار موجود، و برای لباس راحتی مردانه و زنانه، بسیار مناسب است.
 متقال 
این نوع پارچه به نسبت ضخیم و تراکم نخهای تار و پود آن زیاد است. رنگ پذیری خوبی ندارد و در رنگ های سفید و شیری موجود است. این نوع پارچه برای تن پوش مناسب نیست و بیش‌تر برای روبالشی و ملحفه و غیره استفاده می شود. کاربرد رایج دیگر این پارچه برای « پاترون » است.

 چلوار 
این نوع پارچه، سبک، خنک، به طور معمول به شکل طرحدار و گلدار و برای تهیه لباس مناسب است. از آن پیراهن، زیرجامه، ملحفه و روبالشی تهیه می کنند. چلوارهای سفید و روشن به دلیل تراکم تار و پود بیشتر، کمتر برای دوخت لباس استفاده می شوند.
 کرباس 
پارچه ای ضخیم و آهاردار با تراکم تار و پود کم است. به دلیل ضخامت زیاد نخهای تار و پود، مناسب لباس نیست و به طور معمول به عنوان لایی کت، پارچه های شماره دوزی، کاموادوزی و از این دست به کار می رود.
 کتان 
الیاف این پارچه، خشک و خشن هستند و زود چروک می شوند. این پارچه جزو خنک ترین پارچه ها و در هوای گرم بسیار مناسب هستند. به همین دلیل چروک شدن آنها اهمیت زیادی ندارد. این پارچه را باید پیش از دوخت شست‌وشو داد. پارچه هایی که صددرصد کتان باشند، رنگ پذیری خوبی ندارند. کتان های رنگی در هنگام شست و شو رنگ می دهند، مگر اینکه پارچه کتان در ترکیب با مواد شیمیایی باشد. کتان، ضخامت های گوناگون دارد؛ پارچه برزنتی از نوع ضخیم آن است.
 ململ 
نوعی پارچه نخی لطیف، نازک و سفید است. 

*الیاف حیوانی 
در این نوع پارچه از مو، کرک و پشم حیوانات استفاده می شود. برخی از این نوع پارچه‌ مانند پارچه ابریشم از تارهای کرم ابریشم ساخته می شوند.
 پشم 
بسته به نوع حیوانی که پشم از آن گرفته می شود، کیفیت لیف های پارچه متفاوت است. به عنوان مثال پارچه پشمی کشمیر که از نوعی بز گرفته می شود، از مرغوبترین پشم ها است که بسیار سبک، ظریف، گرم و لطیف است. پشم های گاوی ضخامت و خشنی بیشتری دارند. پارچه های پشمی بیشتر از هر پارچه ای رطوبت را جذب و حرارت را دفع می کنند؛ در نتیجه لباسهای پشمی رطوبت هوا را می گیرند و بدن را گرم نگه می دارند. پارچه¬‌های پشم برای تهیه انواع لباسهای گرم و لباسهایی که رسمی بودن آن‌ها مهم است، به کار می‌روند. بهتر است برای تهیه لباسهای پشمی از پارچه آستری استفاده کرد تا پارچه به طور مستقیم با سطح پوست تماس پیدا نکند.
ماده شیمیایی ویسکوز در ترکیب پارچه پشمی به کار می رود و مقاومت آن را بیشتر می کند. پارچه های پشم ویسکوز که درصد پشم بیشتری دارند، مرغو‌بتر، گرانتر و بهترین پارچه های مناسب برای کت و شلوارهای مردانه هستند و ظاهر و دوام بسیار خوبی دارند. 
 ماهوت 
پارچه ای ضخیم، تمام پشم، نرم، کمی براق، با سطح پرزدار است. 
 برک 
نوعی پارچه ضخیم که بیشتر در بشرویه و با کرک بز یا شتر بافته می شود و از آن عمدتاً برای کت مردانه استفاده می کنند. برک به طور معمول در رنگهای قهوه ای، سیاه، سفید، شیری، شکری و خاکستری تولید می شود. 
 ابریشم 
از مرغوبترین پارچه ها است که در تهیه لباس رسمی و مجلسی کاربرد زیادی دارد. پارچه¬‌ی ابریشم طبیعی به نگهداری زیادی نیاز دارد. نباید آن را با آب شست‌وشو داد و با حرارت اتو کرد. بهتر است با بخار شست و شو و خشک شود. ابریشم رنگ پذیری بسیار خوب و طیف رنگی گسترده ای دارد. ابریشم مصنوعی ترکیبی از ابریشم با مواد دیگر است و شباهت زیادی به ابریشم طبیعی دارد. پارچه های صددرصد ابریشم بسیار گران هستند و دوام کمتری نسبت به ابریشم مصنوعی دارند. به همین دلیل انواع دیگری از ابریشم های ترکیبی مانند تافته ابریشم، ساتن ابریشم و غیره ساخته شدند که بسیار پرطرفدار هستند.
 کرپ دوشین 
پارچه‌ ای از خانواده ی کرپ است که از ابریشم خام بافته می¬‌شود. 

*الیاف مصنوعی
الیاف این پارچه ها ساخته‌ی انسان هستند و بسته به ماده اولیه آنها، کاربردهای متفاوتی دارند. ویژگی های این پارچه ها شامل: مقاومت و استحکام زیاد، سبکی، کم حجم بودن، آب نرفتن و ثابت بودن ابعاد و نپوسیدن و ساییده نشدن است.
 ریون 
از پرکاربردترین پارچه های لباس زنانه است که برای لباسهای مهمانی به کار می رود.
 داکرون 
به دلیل تنوع رنگ و استحکام بسیار محبوب است. 
 اکلیریک 
فیبر آن ساخته‌ی بشر و حاصل ترکیب پترولیم و گاز طبیعی است. 

*الیاف معدنی
برخی از الیاف مانند نخ های طلا و نقره، معدنی هستند و در دوخت های سنتی ایرانی مانند رودوزی گلابتون به کار می روند.
 پنبه نسوز
نوعی از الیاف معدنی عایق حرارت و برق است که برای لباس آتش نشانی و لباس کار برق کاران استفاده می شود. 

اگر از خواندن این مقاله اقتباسی در وبسایت آماتامد لذت برده اید، لطفاً در بازنشر آن با ذکر منبع بکوشید. 
دوشنبه 27 خرداد 1398 دانلود