روغن های مفید برای ناخن

روغن های مفید برای ناخن
nail-4
nail-3
nail-2
روغن های مفید برای ناخن
nail-4
nail-3
nail-2

روغن های مفید برای ناخن

کار ناخن‌ها تنها زیبا کردن انگشتها نیست و پزشکان می‌توانند از روی رنگ و حالت ناخن‌ها متوجه شوند که بدن ما دچار چه نوع بیماری و کمبودهایی است. به‌عنوان‌مثال هنگامی‌که رنگ ناخن آبی مایل به بنفش می‌شود به این معناست که بدن دچار کم خونی شده است، اما هنگامی که ناخن‌ها کاملاً کبود می‌شوند نشان دهنده این است که فرد دچار نارسایی قلبی شده است.
در این مقاله اقتباسی از وبسایت آماتامد به بررسی و اعلام روغن های مفید برای سلامت ناخن ها می پردازیم. 
یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که برای ناخن‌ها پیش می‌آید این است که ناخن‌ها نازک شده و پس از برخورد با اجسام به راحتی می‌شکنند. مهم‌ترین دلیل شکننده شدن ناخن‌ها، کمبود کلسیم و آهن است.
جنس ناخن‌ها از کراتین است و ناخن‌ها برای رشد و استحکام بهتر، به انواع میوه‌ها و سبزیجات تازه نیاز دارند. اغلب هنگامی‌که پوست اطراف ناخن‌ها خشک می‌شود ناخن‌ها حالت ارتجاعی خود را از دست داده و به راحتی می‌شکنند. اگر می‌خواهید ناخن‌های محکم داشته باشید باید کاری کنید که ناخن‌هایتان هیچ وقت خشک نشوند، حتما شما هم هنگامی‌که ناخن‌هایتان به‌طور اتفاقی بر روی سطوح صاف کشیده می‌شود، حس بسیار بد و ناخوشایندی دارید و گمان می‌کنید دلیل این موضوع تنها به خاطر عکس‌العمل عادی بدن است، اما این هم نشان دهنده ضعف ناخن‌هاست.
مطمئنا بعضی از افراد را دیده‌اید که ناخن های دستشان به صورت کج و بد حالت رشد می‌کند و گمان می‌کنند راه حلی برای این مشکل وجود ندارد اما در ادامه متوجه می‌شوید که چگونه می‌توانید تمام مشکلات ناخن‌های خود را برطرف کنید. 
 دکتر حسین طباطبایی متخصص پوست و مو و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران، درباره ضرورت مراقبت از ناخن ها و نیز استفاده از لاک می‌گوید: از نظر پزشکی مصرف لاک‌های رنگی توصیه نمی‌شود ولی از آن جا که از نظر زیبایی بعضی از افراد تمایل به استفاده از لا‌ک‌ دارند، توصیه می‌شود فقط در مواقع خاص استفاده شده و سپس به سرعت پاک شوند. 

 روغن زیتون
روغن زیتون یکی از بهترین روغن‌هایی است که می‌تواند باعث رشد بهتر ناخن‌ها شده و از شکننده شدن آنها جلوگیری کند. روغن زیتون سرشار از آهن است و هنگامی‌که با سر انگشتان دست بر روی ناخن‌ها مالیده می‌شود به سرعت جذب ناخن می‌شود و علاوه بر استحکام ناخن‌ها باعث ترمیم بافت‌های پوستی اطراف آنها نیز می‌شود. 
برای این کار باید اول به مقدار نیاز روغن زیتون را در درون ظرف فلزی بریزید و بعد ظرف را در درون مایکروفر بگذارید تا گرم شود. هنگامی که روغن گرم شد ظرف را خارج کنید و کمی صبر کنید تا روغن ولرم شود و بعد روغن زیتون گرم شده را به‌آرامی با سر انگشت بر روی یک‌به‌یک ناخن‌هایتان بمالید. البته به شکلی که روغن زیتون حتی بر روی پوست انتهای ناخن مالیده شود زیرا از راه انتهای ناخن می‌تواند به ریشه ناخن برسد و باعث رشد و استحکام آن ‌شود.

 روغن نارگیل
روغن نارگیل یکی دیگر از روغن‌هایی است که می‌تواند باعث استحکام ناخن‌های دست شود. خانم‌ها هنگامی که به ناخن‌های خود لاک می‌زنند باعث بسته شدن منافذ ناخن‌های خود می‌شوند و لاک اجازه نمی‌دهد که اکسیژن و رطوبت لازم به آنها برسد و این دو از مهم‌ترین اصول  استحکام و دوام ناخنها هستند. زنان پا را فراتر گذاشته و برای پاک کردن لاک‌های ناخن از استون استفاده می‌کنند. استون جدای از پاک کردن لاک، باعث به وجود آمدن صدمات جدی می‌شود. بعد از این که لاک‌ها را پاک کردید مقداری روغن نارگیل را به همان شکلی که قبلا توضیح داده شد گرم کنید و بر روی ناخن‌ها بمالید. روغن نارگیل باعث می‌شود تا ناخن‌ها مرطوب و نرم شوند. 
دکتر طباطبایی در این خصوص اظهار می‌کند: افرادی که به منظور زیبایی به طور مستمر از لاک‌های رنگی استفاده می‌کنند لازم است مکرر لاک‌های قبلی و قدیمی را با حلال‌هایی مانند استون پاک کرده و دوباره لاک جدید را استفاده کنند  اما حلال‌ لاک‌ها می‌توانند بسیار مخرب باشند به‌طوری که استون در تکرار مصرف به تدریج صفحه ناخن را خشک، زردرنگ و شکننده می‌سازد. از طرفی، در بعضی موارد افراد واکنش‌های آلرژیک یا توکسیک به لاک‌های رنگی‌ نشان می‌دهند که علاوه بر تغییر شکل ناخن‌ها، پوست حاشیه ناخن‌ها هم قرمز، پوسته ‌پوسته، متورم و در مواردی دچار خارش می‌شود که درمان آن نیاز به مراجعه به پزشک دارد. 

 روغن آووکادو
روغن آووکادو یکی از روغن‌های بسیار چرب و پرخاصیت بوده که برای رشد و استحکام ناخن‌های دست بسیار موثر است.  روغن آووکادو سرشار از اسیدهای چرب است و هنگامی‌که این اسیدها بر روی ناخن مالیده شود به جز استحکام ناخن‌ها باعث از بین رفتن انواع انگل‌ها و عفونت‌های زیر آن‌ها نیز می‌شود. شاید کسی نداند که انگل‌ها و عفونت‌ها به‌جز به خطر انداختن سلامت انسان باعث تخریب ناخن‌ها نیز می‌شوند. روغن آووکادو مانند دیگر روغن‌ها باید در ابتدا گرم شده و بعد بر روی ناخن‌ها با سر انگشتان دست به شکل ماساژ مالیده شود. ممکن است روغن آووکادو با تاخیر جذب شود؛ زیرا این روغن به محض قرار گرفتن در معرض هوا زود سرد می‌شود و باعث کند شدن عمل جذب روغن می‌شود.

 روغن هسته انگور
روغن هسته‌ی انگور یکی دیگر از روغن‌هایی است که می‌تواند به شما در استحکام بخشیدن به ناخن‌هایتان کمک کند. این روغن نسبت به روغن‌هایی که در بالا نام بردیم بسیار کارآمدتر است زیرا سرشار از ویتامین‌های A، D و E است. روغن هسته انگور تمام خواص روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن آووکادو را دارد و اجازه نمی‌دهد ناخن‌های انگشت به راحتی خشک و شکننده شوند. دستورالعمل استفاده از روغن هسته انگور مانند همان شکلی است که قبلا در مورد روغن‌های دیگر توضیح داده شد. 

توجه داشته باشید که بهترین راه برای جذب تمام روغن‌ها، این است که حتما قبل از مالیدن بر روی ناخن‌ها، ابتدا استحمام کنید و یا این‌که خوب دست‌های خود را با آب و صابون بشویید تا روغن‌ها بتوانند بهتر جذب ناخن‌ها شوند. 


اگر از خواندن این مقاله در وبسایت آماتامد لذت برده اید، لطفاً در بازنشر آن با ذکر منبع بکوشید. 
چهارشنبه 27 شهریور 1398
مرجع: https://www.telexiran.com دانلود