زوهیر مراد، طراح لبنانی محبوب سلبریتی ها

زوهیر مراد، طراح لبنانی محبوب سلبریتی ها

زوهیر مراد، طراح لبنانی محبوب سلبریتی ها

از طراحان عرب مشهور در دنیای مد، بدون شک به عنوان اولین گزینه می توان از زهیر مراد لبنانی نام برد. کسی که با ترکیب سبک های کلاسیک و مدرن و به کارگیری هنرهای ارزشمند دستی در طراحی لباس، برای خود آوازه ای جهانی کسب کرده و در عرصه مد حرف های زیادی برای گفتن دارد. 
ما در این مقاله و ترجمه اختصاصی از تیم آماتامد، سعی داریم تا با ارائه مطالبی خاص راجع به این طراح، مخاطب سایت آماتامد را هرچه بیشتر با زهیر مراد آشنا کنیم. در ادامه همراه ما باشید.
زهیر مراد طراح سرشناس لبنانی در سال 1971 در یک خانواده مسیحی در بعلبک به دنیا آمد و در مدت زمان کوتاهی بعد از اتمام دوران دبیرستانش همراه خانواده خود به پاریس مهاجرت کرد و در آنجا بود که در رشته طراحی مد موفق به اخذ مدرک شد.

او از زمانی که کودک بود همیشه در رویاهای خود در حال گریختن به یک دنیای فانتزی بود. وقتی که 10 ساله شد، نخستین اسکیس های لباس شب را در دفترچه نقاشی اش ثبت کرد. خود او مدعی است که حتی یک روز را در زندگی اش به یاد نمی آورد که در آن روز قلم به دست نگرفته باشد.

در سال 1997 او اولین مزون و آتلیه خود را در بیروت برای مشتریان خصوصی اش راه اندازی کرد. در سال 2001 او نخستین مجموعه لباسش را در هفته مد پاریس به رسانه های بین المللی و دنیای مد عرضه کرد.

در سال 2005 او اولین مجموعه لباسهای عصر خود را ارائه داد، مجموعه ای پر از زیبایی، زرق و برق و همگام با طراحی های معاصر. آثار او در این کالکشن، به بهترین شکل پاسخگوی نیازهای رو به گسترش مشتریان لوکس پسند بود.

در سال های 2006 و 2007 او بوتیک های مجللی در بیروت و پاریس افتتاح کرد.

زوهیر در سال 2010 کل مجموعه خود را به یک ساختمان 11 طبقه در قلب بیروت منتقل کرد و این ساختمان تبدیل به دفتر کار، استودیو طراحی زوهیر مراد، محل استقرار تیم طراحی و سازنده الگوهای لباسهایش و متخصصین خیاطی و گلدوزی می شود.

در سال 2011، مراد مجموعه بی نظیری از لباسهای عروس خود را به نمایش گذاشت. لباسهایی که تک تک عناصر سازنده شان سرشار از حساسیت و رمانتیک گری است. در همین سال بود که او در هفته های مد معتبر در شهرهای گوناگون با مجموعه لباسهای مختلف ظاهر شد. هم چنین در این سال بر تعداد بوتیک هایش در نقاط مختلف دنیا افزود.

سوپراستارهای زیادی همچون تیلور سوئیفت، بیانسه، کریستینا اگیلرا، جنیفر لوپز، شکیرا، کیتی پری، مایلی سایروس، ونسا ویلیامز و ... تا به حال در لباسهای او در مراسم مختلف درخشیده اند.

از خصوصیات ویژه و بارز برای لباسهای او می توان به توجه به جزئیات فراوان و گلدوزی های بی نظیر اشاره کرد. تقریباً در تمام لباسهای طراحی شده توسط او استفاده از سنگ و پولک را حتی به صورت محدود می توانیم ببینیم.

گلدوزی هایی که به آنها اشاره کردیم هم معمولاً روی پارچه های ظریفی همچون ابریشم، کرپ و طل با هنرمندی تمام به اجرا در می آید.

زوهیر مراد همچون دیگر هموطنش ایلی صعب، در پیوند فرهنگ و عناصر شرقی و غربی در طراحی های خود و خلق هنری به غایت چشمنواز، بسیار موفق عمل کرده است، در نتیجه بی سبب نیست که مشتریان و طرفدارانی از تمام فرهنگ ها و اقشار داشته باشد، از اعراب مسلمان گرفته تا سوپراستارهای دنیای هالیوود.

اگر از خواندن این مقاله و ترجمه از تیم آماتامد لذت برده اید، لطفاً در باز نشر آن بکوشید.
سه شنبه 1 آبان 1397
مرجع: ترجمه اختصاصی از آماتامد دانلود