همه چیز درباره جان گالیانو

همه چیز درباره جان گالیانو

همه چیز درباره جان گالیانو

جان گالیانو از چهره های سرشناس دنیای مد است و میتوان گفت که دنیای مد معاصر مدیون طراحی های منحصر به فرد و پیشروی این چهره است. در این مقاله و ترجمه اختصاصی از آماتامد، بیوگرافی و فعالیت های این طراح معروف را به اجمال از نظر میگذرانیم.
جان چارلز گالیانو معروف به جان گالیانو زاده 28 نوامبر 1960 در جبل الطارق، به عنوان یک طراح مد انگلیسی مطرح شده و در واقع دو رگه انگلیسی – اسپانیایی است. پدر او خوان گالیانو یک لوله کش و مادرش زنی اسپانیایی به نام آنیتا و معلم فلامینگو بود، او دو خواهر نیز داشت. خانواده اش زمانی که او تنها 6 سال داشت، برای کار به انگلیس مهاجرت کردند. او در یک خانواده کاتولیک متعصب بزرگ شد و بسیار خجالتی بود. جان نسبت به دوستان خود بسیار متفاوت فکر و عمل می کرد.
در جوانی او بعد از یک دوره تحصیل در مدرسه هنر سنت مارتین، در سال 1984 با مدرک درجه یک در رشته طراحی مد فارغ التحصیل شد.
اولین مجموعه هنری او تحت تاثیر انقلاب فرانسه شکل گرفت و بعد از این مجموعه که موفقیت قابل قبولی داشت او تصمیم گرفت با لیبل نام خود نیز طراحی هایی ارائه دهد. استعداد او به صورتی بود که نمی شد در فضای کسب و کار و بیزینس از آن بهره گرفت.
حامیان مالی تا سال 1988 به او برای هرچه بیشتر مطرح شدن کمک زیادی کردند. آخرین قرارداد او با سرمایه گذار دانمارکی اش در سال 1988 پایان گرفت و او عملاً در این سال ها ورشکسته بود.

بعد از این دوران او برای پیدا کردن مشتریان ثروتمند و حمایت های مالی خوب، به پاریس مهاجرت کرد. به این ترتیب او اولین نمایش خود را در هفته مد پاریس با پشتیبانی طراح مراکشی فیصل آمور ( صاحب و مدیر خلاق خانه مد پلین سود ) در سال 1989 برگزار کرد. سوزانا کنستانتین از افراد معروف در دنیای فشن با گالیانو همکاری های زیادی داشت. جان نقش به سزایی در به شهرت و موفقیت رسیدن برخی طراحان داشته است مانند پاتریک کاکس طراح بزرگ کفش.

در سال 1993 قرارداد گالیانو با آمور به پایان رسید و او یک فصل کاری را ار دست داد. همکاری او با مجله مد آمریکایی ووگ و مجله مد اروپایی وانیتی فیر و همچنین آشنایی با شرکت های سرمایه-گذاری بزرگ و افراد مطرح در این زمینه مثل جان بولت و مارک رایس باعث شد که او به حمایت مالی بزرگی که مد نظرش بود، دست پیدا کند.

فعالیت ها و نمایش های او در این سالها در معتبر شدن خانه مد گالیانو نقش مهمی داشت.

در جولای 1995 او در خانه مد ژیوانشی به عنوان طراح اصلی مشغول به کار شد. این اولین بار بود که یک طراح مد انگلیسی یا به عبارت بهتر یک طراح غیر فرانسوی در یک خانه مد فرانسوی مشغول به کار می شد. در ژانویه 1996 گالیانو اولین مجموعه خود را در این کمپانی به اجرا در آورد که در رسانه ها با استقبال فراوانی روبه رو شد.

او در اکتبر 1996 جانشین جان فرانکو فرره در خانه مد دیور شد. در این برند به خاطر طراحی های منحصر به فرد خود بارها برنده جوایز نقدی شد. در سال 2010 گالیانو عشق خود به زنانگی و تئاتر را در مجموعه هایش بازگو کرد.

سال 2011 سال قطع همکاری دیور و جان گالیانو با حاشیه های زیاد بود. او در تظاهرات و ویدئوهایی دیده شده بود که علیه یهودیان شعار می دهد ( در یک ویدئو که در یک کافه ضبط شده بود او به صورت علنی به هیتلر ابراز علاقه می کرد
 قطع همکاری او با دیور دقیقاً قبل از هفته مد پاریس در فصل پاییز – زمستان سال 2011 اتفاق افتاد.)

ناتالی پورتمن و اوا گرین از مدل های بسیار مشهور دیور که هم زمان با گالیانو با این کمپانی قرارداد داشتند، عمیقاً از شنیدن و دیدن این اخبار شوکه شده و به حمایت از او پرداختند. اوا گرین هنرپیشه فرانسوی که خود نیز یک یهودی است، گفته بود که حتماً یک اشتباهی شده، باور ندارم که او یک ضد یهود است، او احتمالاً این حرفها را در زمان مستی زده است .
بعد از این حاشیه ها و محکومیت او به پرداخت جزای نقدی، در اوایل سال 2013 گالیانو به خانه مد اسکار دلا رنتا برای طراحی دعوت شد.
در حال حاضر او در خانه مد مارگیلا به عنوان کارگردانی خلاق فعالیت می کند و اولین مجموعه خود برای این برند را در سال 2015 عرضه کرد. او اعلام کرده که دیگر در مجموعه های خود از خز و پوست حیوانات استفاده نمی کند.
 در انگلیس شهرت و اهمیت او بیش از هرجای دیگر جهان است. او تاکنون 4 بار به عنوان بهترین طراح انگلیسی سال انتخاب شده و به عنوان پنجمین شخصی که بیشترین تاثیرات را روی فرهنگ انگلیسی ایجاد کرده، مشهور است.
 در آخر به طور حتم می توان از جان گالیانو به عنوان یکی از ارکان اصلی دنیای مد پیشرو نام برد.اگر از خواندن این ترجمه اختصاصی از آماتامد لذت برده اید، لطفاً با ذکر منبع در بازنشر آن بکوشید.